Dėl sudėtinių dalių mineralinė vata dažnai yra vadinama keliais pavadinimais, įskaitant mineralinį pluoštą, akmens vatą ir akmens vatos izoliaciją. Šlakinė vata dažniausiai naudojama ir sudaro apie 80% mineralinės vatos pramonės. Mineralinė vata atsirado Vokietijoje 1871 metais ir buvo viena iš pirmųjų izoliacinių medžiagų, kurios buvo gaminamos komerciškai.

 

Gaminant mineralinę vatą, išlydytas stiklas, akmuo ir kitos žaliavinės medžiagos yra šildomos ir sukamos į labai plonus pluoštus, panašiai kaip cukraus vata. Kai medžiaga pagaminta, ji tam tikru būdu yra surišama taip formuojant medžiagos formą, kad atitiktų konkrečius gaminių poreikius. Mineralinė vata dažniausiai yra naudojama kaip šiltinimo priemonė ir laisvoji izoliacija. Nusprendus stogo šiltinimui naudoti mineralinę vatą, tikrai nepasigailėsite, nes:

 1. Galite nebijoti, jeigu ant mineralinės vatos pateks benzinas, acetonas ir panašiai, nes ji yra visiškai atspari organiniams tirpikliams.
 2. Didelis pliusas, kad mineralinė vata yra nedegi ir atspari ugniai. Taigi, vata stogo šiltinimui suteikia papildomą apsaugą, kuri dažnai gąsdina medinių namų turėtojus. Juolab, čerpės ir skarda taip pat nėra degūs, tad gaisro pavojaus atveju liepsna nesklis toliau. Mineralinė vata, dėl savo antipireninių cheminių medžiagų, yra labai atspari ugniai, todėl ji yra ypatingai populiarus pasirinkimas komerciniams pastatams, kuriuose ugniai kilti kyla didžiausias pavojus. Mineralinė vata susideda iš izoliacinių sluoksnių, sudarytų iš neorganinių pluoštų, kurių lydymosi temperatūra viršija 1000 ° C. Taigi, norint apsisaugoti nuo gaisro galimos žalos, rekomenduojama naudoti mineralinę vatą, kuri gali užkirsti kelią ugnies plitimui.
 3. Vata taip pat pasižymi dideliu atsparumu mikroorganizmams. Ji yra nepalanki terpė jiems veistis ir daugintis.
 4. Vata mechaniškai labai lengvai apdorojama, tad pagal poreikius ją galima pjauti. Tai leidžia apšiltinimo darbus padaryti kur kas paprastesniais ir kokybiškesniais.
 5. Nepaisant to, kad vata yra gera izoliacinė medžiaga, tačiau ji yra pralaidi ir padeda stogui ir tuo pačiu visam namui “kvėpuoti”. Tai yra būtina.
 6. Šlaitinio stogo šiltinimas yra atsakingas darbas, o štai mineralinė vata, dėl tinkamų savybių ir pavidalo, yra geras ir patogus šiltinimo būdas.
 7. Mineralinė vata yra 4,5 karto sunkesnė už kitas medžiagas, reikalauja dvigubai daugiau plokščių, kad būtų galima apšiltinti namo stogą. Tačiau dėl to nereikia išsigąsti, nes tai reiškia, kad mineralinė vata gali pasigirti geresne garso izoliacijos savybe bei geresniu šilumos našumu.

Savarankiškai stogą arba paprasčiausiai fasadą apšildantys asmenys labai dažnai stengiasi sudėti kuo daugiau vatos į mažą tarpą. Taip ne tik sunaudoja kur kas daugiau nei reikia, tačiau tuo pačiu per prievartą sudėta vata nebegeba atlikti jai paskirtos funkcijos (daugiau – ne visada yra geriau). Stogo konstrukcijos šiltinimas yra kruopštus ir atsakingas darbas, kadangi netinkamai apšildžius stogą vėliau teks susidurti su gana daug nesklandumų.

Stogo šiltinimas vata ir garo izoliacija

Šlaitinio stogo šiltinimas yra ne galimybė, tačiau būtinybė, kuria turėtų pasinaudoti visi planuojantys restauruoti arba dengti stogą. Šiltinimo darbai yra vienas svarbiausių etapų, kurį reikia atlikti kruopščiai bei pasirinkus tinkamiausias medžiagas. Stogo šiltinimas vata – vienas efektyviausių būdų išvengti aplinkos dirgiklių. Taip pat reikia nepamiršti, kad šiltinant stogą yra būtina teisingai įrengti garo izoliaciją. Stogo šiltinimas vata ir garo izoliacija – apsauga nuo pavojų.

 • Netinkamai apšildžius stogą arba neteisingai įrengus garo izoliaciją, dėl aplinkos dirgiklių, mediena, gegnės gali pradėti pūti. Taip sutrumpinamas jų funkcionavimo laiko tarpas.
 • Stogo puvėsis gali persikelti į namus. Išnaikinti jį bus tikrai labai sunku, o kai kuriais atvejais ir neįmanoma. Tokiu atveju reikės ne tik pakartotino stogo šiltinimo, bet ir medinės stogo dalies remonto, o kartais ir viso stogo pakeitimo nauju- kas sudarys milžiniškas išlaidas.
 • Prastas stogo garo izoliacijos įrengimas ir apšiltinimas taip pat sukelia ir vandens kaupimąsi ne tik stogo konstrukcijose, bet ir pastato viduje. Netinkamai apšildžius, pati mineralinė vata praras savo funkcionalumą. Stogo šiltinimas vata yra pasirenkamas dėl komfortiškos atmosferos sukūrimo patalpose, tačiau netinkamai atlikus darbus, mineralinė vata ne tik, kad neatneš jokios naudos, bet ir sukurs diskomfortą bei atneš materialinių nuostolių.
 • Dėl prastai atliekamų darbų ir besikaupiančios drėgmės trumpėja stogo konstrukcijos tarnavimo laikas.